Rüstem Paşa Ölecek Mi?

rustem-olecek-mi

Rüstem ölecek mi?

Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın biricik kızları Mihrimah Sultan ile evlenmek üzere payitahta gitmek için yola revan olan Rüstem Paşa’ya Şah Huban Sultan tarafından bir tuzak kurulmuştu ve yolu kapatmak üzere yola döşenen ağaçları geçemeyen Rüstem Paşa’nın arabası yine yola döşenmiş olan barutun ateşe verilmesi ile havaya uçtu. Peki Rüstem Paşa ölecek mi?

Muhteşem Yüzyıl dizisinin 8 Mayıs akşamı 98. bölümü ile ekrana gelen bölümünde yine çok heyecanlı dakikalar yaşandı ve dizinin 98. bölümünün büyük bir merakla izlenen anlarından birisi, Rüstem Paşa’nın Mihrimah Sultan ile evlenmesine mani olmaya çalışan düşmanlarının Paşa’nın cüzzamlı olduğunu ortaya atmaları oldu. Rüstem Paşa’nın Mihrimah’la evlenmesini ve Rüstem Paşa’nın güç kazanmasını önlemek içi Mahidevren Sultan Şah Huban Sultan’a bir mektup yazdı ve bu dedikodunun yayılması arzusunda bulundu.

Şah Huban hiç vakit kaybetmeden zevcesi ve aynı zamanda sadrazam olan Lütfi Paşa’yı Sultan Süleyman’ın huzuruna gönderdi. Lütfi Paşa Sultan Süleyman’a Rüstem Paşa’nın cüzzamlı olduğu yönde dedikoduların dolaştığını söyledi. Bunun üzerine Hürrem Sultan bu söylenenlerin bir iftira ve evliliği bozmaya yönelik olduğunu anlayarak Süleyman’a bir hekimi Rüstem Paşa’yı muayene etmeye göndermesini istedi. Süleyman Hürrem’in dediğini yaptı ve hekim Rüstem Paşa’yı muayene etti. Hekim Paşa’nın cüzzamlı olup olmadığını kesin olarak anlamadığı sıralarda Paşa’nın başında bulduğu bit ile sonuç kesinlik kazandı. Çünkü cüzzamlı bir hastada bit bulunmaz idi. Bunun üzerine hem Rüstem hem de Hürrem rahat bir nefes aldı ve Rüstem Paşa evliliğin gerçekleşmesi için yola koyuldu. Ancak Şah Huban durmuyor ve Rüstem’i ortadan kaldırmak için elinden gelen son hamleyi de yapıyordu.

Rüstem Paşa payittahta giderken yolda arabanın önünü kesildi ve arabası ateşler için havaya uçtu. Ancak çoğumuzun bildiği üzere Rüstem Paşa ölmeyecek, payittahta varacak ve Mihrimah Sultan ile evlenecek. Rüstem Paşa yola çıkarken tüm önlemleri aldıklarını yanındaki adamına teyit ettiriyordu. Öyle görünüyor ki Rüstem Paşa o arabada değildi. Araba boştu ve yalnızca şaşırtma amaçlı yola çıkmıştı. Rüstem Paşa başka bir arabanın içinde başka bir yoldan payittahta gidiyordu. Muhteşem Yüzyıl’ın haftaya yayınlanacak olan 99. bölümünde Rüstem Paşa’nın yaşadığını göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir